Akademik dergide şaşırtan yazı: ‘Tuzak kurmadım… Teoman, Deniz Seki, Küçük Emrah var’

OZAN ÖMER KADÜKER – “Bilgelik Olarak Dijital İşletmecilik’ Comte’un ‘Religion of Humanity’sinden Sonra Sosyal Bilimler İçin Yeni Bir Felsefi Açılım Sunabilir mi?” başlıklı makale, Teoman, Deniz Seki, Küçük Emrah gibi şarkcılara atıflara; tuhaf kaynakçalara rağmen editörler ve hakemler tarafından fark edimediği için dergide yer aldı.

Öyleki kaynakçalar arasında “Dariyus’a deyyus denmesinin psişik değeri üzerine çözümlemeler, Persopolis Yayıncılık”, “Desem Bir Türlü Demesem Bin Dert Toplumsal Araştırmalar Dergisi”, “Oğuz K. (M.Ö. 3000) Demir dağları delerken: Ötüken yolu yokuştur, Altıntuğ Yayıncılık”, Gamalı Haç Yayınları, Hurafe Yayınları gibi komik isimde uydurma yayınlar bile vardı.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRİşte Polatları yakan ihbar mektubu! Yasa dışı bahis baronlarıyla ilişki deşifre olduHaberi Görüntüle

‘KALİTEYE DİKKAT ÇEKTİM’

Social Sciences Research Journal’da yer alan makalesi hakkında Milliyet’e bilgi veren Coşkun, “Akademik kaygılarla yaptım, siyasi bir amacım yoktu. Doçentlik puanı, akademik teşvik, yeniden atanmalar gibi nedenlerden dolayı akademisyenlerin üzerinde puan toplama baskısı var. Akademik dergilerin ve makalelerin kalitesinin düştüğüne dikkat çekmek istedim. Çok iyi dergilerimize karşılık ücret karşılığında makalenin direkt yayınlandığı dergiler var. Dergi Park’ta bulunsun, hakemli, editörü profesör ve ücretli bir dergi olsun istediğim için o dergiyi seçtim” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRAsgari ücret ve özel sektöre ne kadar zam yapılacak? Tahminler belli olduHaberi Görüntüle

TÜRKİYE’NİN SOKAL OLAYI

Fizikçi Alan Sokal’ın da 1996’da hatalar ekleyerek Social Text dergisine yolladığı makalesi fark edilmeden yayımlanmıştı. Böylelikle Coşkun’un makalesi akademi tarihine ‘Türkiye’nin Sokal olayı’ olarak geçti. Fark edilmesi için makalede Sokal’a da yer verdiğini aktaran Coşkun, “Tuzak kurmadım. Teoman, Deniz Seki, Küçük Emrah var. Makalede alakasız cümleler, kaynakçalar bulunuyor. Editörün beni arayıp ‘Zamanımızı neden aldınız’ demesini bekliyordum. Ama sadece yazım hataları için bir revizyon geldi, bir de hakemler küçük önerilerde bulundu” diye konuştu.

Sayılarla İsrail zulmü! 100 Gazzeli'den 2'si yaralandı veya öldü

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRSayılarla İsrail zulmü! 100 Gazzeli’den 2’si yaralandı veya öldüHaberi Görüntüle

Marmara Denizi'nde 4.1 büyüklüğünde deprem! Naci Görür'den ilk açıklama geldi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRMarmara Denizi’nde 4.1 büyüklüğünde deprem! Naci Görür’den ilk açıklama geldiHaberi Görüntüle

About the Author: Melek Demir

You might like

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir